Skip to main content
Infolinia: 514 101 211

Świerk

310.00350.00

Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą się z pięknie udekorowaną choinką, która jest najważniejszą dekoracją świąteczną. Świerk będzie nie tylko pięknie się prezentował, ale również wypełni dom cudownym, leśnym  zapachem. Dodatkowo, świerkowy aromat ma działanie relaksujące i odprężające.

Najczęściej wybierana choinka świąteczna w Polsce. Rodzima odmiana charakteryzuje się:

  • regularną formą umożliwiającą wyeksponowanie choinkowych ozdób,
  • krótkimi, błyszczącymi igłami o ciemnozielonej barwie,
  • długimi szyszkami,
  • intensywnym aromatem.
SKU: Brak danych Kategorie: ,

Świerk pospolity (Picea abies) – najpopularniejsza choinka świąteczna w Polsce

Świerk pospolity należy do drzew iglastych z rodziny sosnowatych. Powszechnie występuje w Europie oraz kilku rejonach Azji. Wiecznie zielona, rodzima choinka może osiągnąć wysokość 30-40 metrów. Świerk pospolity charakteryzuje się krótkimi, błyszczącymi igłami o ciemnozielonej barwie oraz długimi  szyszkami. Ten gatunek świerku należu do dość trudnego w uprawie, pomimo tego jest najczęściej spotykany na plantacjach choinek w okolicach Warszawy.

Świerk w domu i ogrodzie- wskazówki dotyczące sadzenia świerka pospolitego

Świerk pospolity jest powszechnie spotykany w parkach i ogrodach. Wyjątkowy wygląd oraz niezwykły aromat sprawia, że cieszy się niesłabnącą popularnością. Kupując sadzonki świerka pospolitego należy pamiętać o wymaganiach dotyczących uprawy. Rodzima choinka najlepiej rozwija się na glebach żyznych, piaszczystych i lekko wilgotnych. Świerk pospolity najlepiej sadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu, a choinkę w doniczce najlepiej ustawić blisko okna lub balkonu. Popularny w Polsce świerk bardzo dobrze znosi mrozy, ale jest dość wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza. Ten rodzaj choinki dobrze rozwija się w ogrodach, znacznie gorzej radzi sobie w miejskich parkach. Zanieczyszczone, miejskie powietrze znacznie lepiej znoszą ozdobne rodzaje świerków jak np. Acrocona, Push czy Pumila Glauca. Sadzonki świerka dostępne są w  naszym sklepie internetowym z dostawą w Warszawie i okolicach. Warto sprawdzić opinie użytkowników na forum i porównać ceny żywych choinek.

Choinka w doniczce, żywopłot świerkowy- zastosowanie świerka pospolitego

Popularna, rodzima choinka ma wiele zastosowań. Doskonale sprawdzi się w dużych ogrodach oraz parkach, oddalonych od miejskiego zgiełku. Wiele osób decyduje się na świerkowy żywopłot, który zachwyca wyglądem błyszczących igieł i upaja cudownym aromatem. Wiecznie zielony żywopłot ze świerku pospolitego sprawdzi się w ogrodach oddalonych do centrum miasta. Choinka w doniczce lub metalowym stojaku to idealny pomysł na magiczną, świąteczną atmosferę w domu. Świerk pospolity jest często uprawiany na plantacjach choinek. W naszym sklepie internetowym oferujemy cudownie pachnące drzewko z dostawą w Warszawie i okolicach. Warto pamiętać, że żywa choinka źle znosi miejskie warunki, dlatego po okresie Świąt warto posadzić świerka w podmiejskim ogrodzie.

Ozdobne odmiany świerka pospolitego

Świerk pospolity należy do najbardziej popularnych drzew iglastych w Polsce. Jest idealną ozdobą podmiejskich parków i ogrodów, a świerk w doniczce od lat kojarzy się z wyjątkową atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. Sztuczne choinki stają się coraz mniej popularne, coraz więcej  osób decyduje się na zakup wiecznie zielonego świerka o cudownym zapachu aby zapewnić bajkowy, świąteczny klimat. Sprzedaż żywych choinek online z dostawą w Warszawie i okolicach stale się rozwija i z roku na rok  coraz więcej osób zamawia świerka w doniczce do swojego domu. Warto jednak pamiętać, że świerk pospolity jest wrażliwy na zanieczyszczenie powietrze i źle znosi miejskie parki i ogrody. W ogrodach i parkach blisko centrum miast warto zastosować ozdobne odmiany świerków, które są znacznie bardziej odporne. Do najbardziej popularnych, ozdobnych odmian świerka pospolitego należą:

  • świerk kłujący (Picea pungens) – odmiana świerka o srebrzystych lub  niebieskich igłach, bardzo dobrze sprawdzi się w miejskim parku, ogrodzie oraz jako świąteczna choinka,

  • Acrocona – świerk o nieregularnym pokroju, idealny do orientalnych ogrodów lub jako niebanalna choinka w doniczce,

  • Acrocona Push – karłowata odmiana świerku, dobrze prezentująca się na rabatach i skalniakach, kulisty pokrój tego gatunku świerku będzie idealnie komponował się w nowoczesnych wnętrzach jako świąteczna dekoracja,

  • Frohburg – zwisająca odmiana świerku, polecana do miejskich ogrodów jako soliter.

Ozdobne odmiany świerka pospolitego dostępne są w sklepach internetowych z dostawą w Warszawie i okolicach.

Świerk w doniczce- właściwości lecznicze

Świerk pospolity od lat cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swój charakterystyczny wygląd i urzekający aromat. Żywa choinka w doniczce zapewnia magiczną, świąteczną atmosferę. Świerk pospolity ma również właściwości lecznicze i od lat stosowany jest w medycynie naturalnej i aromaterapii. Świerk pospolity ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne,a przy tym zawiera witaminę C, witaminę A oraz kwas szikimowy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Z wyjątkowej choinki przyrządza się syrop, wywar, a także leczniczy olejek świerkowy. Lecznicze substancje zawarte są w igłach, młodych gałązkach i żywicy. Olejek świerkowy stosowany jest w schorzeniach układu oddechowego oraz w stanach bólowych mięśni i stawów. Syrop ze świerku pomaga w stanach zapalnych dróg oddechowych, a kąpiel z dodatkiem świerkowego wywaru pomaga złagodzić ból mięśni i stawów. Popularna choinka ma więc o wiele więcej zastosowań niż dekoracja ogrodu czy domu w okresie świątecznym.

Świerk w domu- kiedy świąteczna choinka stała się popularna w Polsce?

Dzisiaj mało kto wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez żywej choinki w doniczce czy na metalowym stojaku. Okazuje się jednak, że ubieranie choinki w naszym kraju znane jest zaledwie od 200 lat. Rolę świątecznej choinki pełniła podłaźniczka czyli świerkowe gałązki wieszane nad drzwiami. Choinka w tradycji bożonarodzeniowej znana jest głównie w państwach germańskich i właśnie stamtąd przywędrowała do Polski. Żywy świerk w domu wprowadzono na przełomie XVIII i XIX wieku, w czasie zaboru pruskiego. Z tego względu choinka nie kojarzyła się zbyt dobrze, zwłaszcza na wsiach, gdzie nadal uznaniem cieszyły się udekorowane świerkowe gałązki. Żywa choinka weszła do tradycji świątecznej dopiero w okresie międzywojennym. Dziś świerk pospolity oraz jego odmiany są nieodłącznym elementem dekoracji świątecznych. Żywe choinki w doniczce może zamówić w sklepach internetowych z dostawą w Warszawie i okolicach. Choć w sprzedaży online dostępne są różne odmiany świerków, to od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się świerk pospolity.