Skip to main content
Infolinia: 514 101 211

Jak znaleźć najlepszą choinkę na święta?

Jeśli zdecydowałeś, że w tym roku kupisz prawdziwą choinkę i dołączysz do milionów ludzi w całej Polsce, którzy będą obchodzić zielone święta Bożego Narodzenia, możesz się zastanawiać – jakie są najlepsze żywe choinki? Nie martw się, zawarliśmy w tym artykule kompletny dziesięciostopniowy przewodnik, na podstawie którego możesz zdecydować, która choinka będzie dla Ciebie najlepsza!


Jak duże drzewko bożonarodzeniowe spełni Twoje oczekiwania?

Pierwszą rzeczą na liście pytań jest to, jak duże ma być drzewo, ponieważ jeśli chcesz mieć drzewko w wysokości do 150cm , prawdopodobnie będziesz potrzebować choinki w doniczce. Dzieje się tak, ponieważ odmiany uprawiane w doniczkach są nieco mniejsze, a większość z nich ma wysokość 150cm.

Natomiast jeśli chcesz mieć choinkę większą niż 150 cm w te Święta Bożego Narodzenia, wybierz ciętą choinkę.

Jakiego koloru drzewka potrzebujesz?

To może zabrzmieć nie zbyt błyskotliwie, ale każdy chce zielonej choinki, prawda? Cóż, nie zawsze tak jest i istnieją odmiany „niebieskie”, które są nadal zielone, ale mają niebieskawy odcień. Niebieskie drzewa odmiany wyglądają niesamowicie w połączeniu z białymi światłami, aby uzyskać minimalistyczny wygląd choinki.

Brak spadku, niski spadek czy normalny?

Choinki zostały specjalnie wyhodowane i specjalnie pielęgnowane, aby usunąć naturalną tendencję do zrzucania igliwia. Prawda jest taka, że nawet drzewo bez gubienia igieł, od czasu do czasu zgubi igłę, a drzewka mało gubiące igliwie będą wymagały lekkiego sprzątania/konserwacji.

Czy Twój dom jest idealnym domem na choinkę?

Świeżo ścięta prawdziwa choinka żyje około 6 tygodni. Natomiast w cieplejszych i suchszych warunkach okres jej trwałości może ulec znacznemu skróceniu. Czy masz szczególnie ciepły dom lub problemy z wilgocią? Jeśli tak, postaraj się, aby drzewo zostało dostarczone jak najbliżej Bożego Narodzenia, aby mieć pewność, że wytrzyma ona okres świąteczny.

Oczywiście posiadanie ciepłego domu nie przeszkadza Ci w posiadaniu prawdziwej choinki, po prostu oznacza to, że potrzebujesz dodatkowego czasu na pielęgnacje choinki.

Czy planujesz zachować choinkę po świętach?

Czy wiesz, że możesz trzymać drzewo rosnące w doniczce tak długo, jak długo może się rozwijać i rosnąć? Jeśli chcesz kupić prawdziwe drzewko, ale nie chcesz mieć kłopotów z kupowaniem nowego każdego roku, choinka z doniczki może być rozwiązaniem, którego szukasz. Jest ona idealnie dopasowane do tego, aby przetrwać 3-4 sezony świąt Bożego Narodzenia, później można je po prostu przenieść do ogrodu jako zwykłe drzewo. Pamiętaj, że drzewko bożonarodzeniowe wyrośnie z doniczki po około 12 miesiącach, więc będziesz musiał co najmniej raz je przesadzić.

Utylizacja choinki

Następną rzeczą do rozważenia jest to, że pod koniec Świąt Bożego Narodzenia (chyba że zachowujesz drzewo wyhodowane w doniczce na dalsze Święta Bożego Narodzenia), będziesz musiał pozbyć się swojej choinki. W przypadku mniejszych drzew o długości jest to tak proste, jak umieszczenie ich w stanie nienaruszonym w koszu na kompost lub w specjalnie przeznaczonym do tego koszu śmieci, aby władze lokalne mogły je zebrać i kompostować za Ciebie. W przypadku większych drzew może być konieczne użycie siekiery lub piły, aby posiekać drzewo na kawałki nadające się do kompostowania. Najlepiej jest myśleć z wyprzedzeniem o utylizacji, zwłaszcza przy zakupie większego drzewa. Jeśli nie masz miejsca lub narzędzi do ich rozbicia, pozbycie się choinki może być trudne.

Dekoracja choinki

Być może podczas poszukiwań najlepszego drzewa zauważyłeś, że niektóre drzewa są słabo rozgałęzione, podczas gdy inne są wręcz krzaczaste. Jeśli chcesz udekorować w minimalistyczny sposób drzewo, które wpada w środek tych skrajności, powinieneś zdecydować się na bardziej rozgałęzione drzewko. Dzieje się tak, ponieważ jeśli zdecydujesz się na niskie rozgałęzione drzewo, okaże się, że drzewo wygląda nagie po udekorowaniu.
Zatłoczone gałęzie świetnie nadają się na mnóstwo światełek i bombek, a niskie rozgałęzione drzewa świetnie nadają się do wypełnienia świecidełkami. Wszystkie drzewa dobrze komponują się z cukierkami, czekoladkami i innymi smakołykami, więc nie skąp na smakołyki!

Koszt

Spójrzmy prawdzie w oczy, choinka to kolejny wydatek w i tak drogiej porze roku. Jeśli lubisz pieniądze, możesz znaleźć dobre drzewo doniczkowe za niższą cenę. Pod warunkiem, że będzie wystarczająco małe, choinka w doniczce może z łatwością przetrwać tak długo, jak sztuczne drzewo. Co więcej, drzewo rosnące w doniczce nie zużyje się ani nie sfatyguje jak sztuczne drzewo.

Przestrzeń

Jeśli planujesz kupić drzewo na pojedyncze Święta Bożego Narodzenia, możesz pominąć ten punkt. Jednak jeśli chcesz zachować drzewo w doniczce, należy wziąć pod uwagę jego przechowywanie. Drzewa doniczkowe dobrze sobie radzą w domowym zaciszu. Jednak z powodu ciepła i często bardziej suchego powietrza wewnątrz nie rozwijają się i z czasem umierają.

Dostawa choinek

Ostatnią rzeczą do przemyślenia jest data dostawy. Jeśli kupujesz prawdziwą choinkę, najlepszym sposobem na zrobienie tego jest zamówienie choinki przez internet i uniknięcie targów z choinkami. Powodem, dla którego należy tego unikać, jest to, że jeśli kiedykolwiek byłeś podczas tego gorącego okresu na targu z choinkami, będziesz wiedział, że panuje tam chaotyczna atmosfera. Często drzewa są tam rzucane i stratowane przez ludzi, którzy szperają w nich w poszukiwaniu „idealnej choinki”.

Z myślą o wszystkich tych, którzy, podobnie jak my, kochają Święta i bożonarodzeniowe tradycje, powstała Hoho-Choinka. Naszą misją jest zadbać o to, by ten wyjątkowy czas przebiegł w spokojnej i radosnej atmosferze. Zapomnijcie o żmudnym poszukiwaniu wymarzonego drzewka i przewożeniu go później własnym samochodem. Hoho-choinka to profesjonalna dostawa choinek do domu. Wystarczy, że wybierzecie odpowiednie drzewko, a my dostarczymy je prosto pod Wasze drzwi – szybko, profesjonalnie i w umówionym terminie. Choinka do domu? Tylko od Hoho-Choinki!

Nasze choinki pochodzą z plantacji z Danii. Jodła kaukaska posiada certyfikat GlobalGAP Certified, który gwarantuje ścisłe przestrzeganie zasad ochrony środowiska naturalnego.