Skip to main content
Infolinia: 514 101 211

Co jest lepsze – żywa czy sztuczna choinka na święta?

Święta Bożego narodzenia pojawiają się już na horyzoncie, a razem z nimi coraz to nowsze informacje o zmianach w środowisku i klimacie, przez co możesz zastanawiać się nad tym, co jest lepsze: sztuczna czy żywa choinka?


Wygoda i poręczność

Jest to ogromny temat, który posiada wiele podzielonych zdań, gdzie prawdziwe choinki konkurują ze sztucznymi drzewkami. Wygoda i poręczność jest szeroko rozumianą kategorią. Dlatego podzieliliśmy ją na mniejsze podkategorie, aby w przejrzysty sposób dostarczyć państwu informacji, które ułatwią podjęcie wyboru związanego do zakupu drzewka.

Przechowywanie

Pierwszym aspektem, którym kierujemy się przy wyborze choinki, jest myśl o tym, co zrobimy z nią po świętach. Pierwsza kwestia będzie dotyczyła żywych choinek, z którymi prawdopodobnie pożegnamy się zaraz po świętach, z łatwością je wyrzucając. Natomiast jeżeli nie chcesz jej wyrzucać, zapraszamy do zapoznania się z naszym drugim artykułem, w którym podajemy 5 sposobów na recykling żywej choinki.

Ze sztucznymi drzewkami natomiast będzie więcej zamieszania. Oczywiście sztuczne choinki nie zajmują dużo miejsca, jednak mogą być nieporęczne w małych mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni.

Z pewnością bezkonkurencyjną w tym przypadku jest choinka żywa w doniczce. Dzięki zachowanym systemom korzeniowym po zakończonych świętach możemy przesadzić niektóre choinki do ogrodu. Pozwoli to cieszyć się nam ich pięknem nie tylko przez kilka sezonów świąt Bożego Narodzenia.

Montaż

Ustawienie ciętego drzewka bożonarodzeniowego nie należy do najłatwiejszych. Ze względu na to, że są one z natury ciężkie i mają nieidealny kształt, mogą sprawić trudność w ustawieniu i montażu. Jednak gdy już odpowiednio ustawimy drzewko bożonarodzeniowe, po spojrzeniu na zegarek, zdajemy sobie sprawę, że ta czynność zajmuje znaczenie mniej czasu niż wyprostowanie i ułożenie gałęzi sztucznej choinki.

Utrzymanie i konserwacja

Aspekt utrzymania i pielęgnacji żywych choinek może dawać wiele do życzenia i może stać się powodem, dla którego nie zdecydujemy się na zakup ciętej choinki. Nawet drzewka, które zostały specjalnie uprawiane i wyhodowane na odmiany niegubiące igieł, od czasu do czasu zgubią je. Dla porównania jednym momentem, podczas którego musisz posprzątać po choince sztucznej, jest ten, gdy omyłkowo coś z niej strącimy.

Wygląd

Określenie faworyta tej kategorii jest trudne i zawiera kilka dodatkowych aspektów, które decydują o jego wygranej w tej kategorii.

Po pierwsze choinka sztuczna bezpośrednio po wyciągnięciu z opakowania wygląda świetnie i cieszy oczy. Niektóre z tych choinek wyglądają, tak dobrze, jak choinki żywe. Nie powinno być to zaskoczeniem, skoro zostały stworzone po to, aby zastąpić choinki żywe.

Jednak warto mieć na uwadze, że takie choinki mimo dobrego pierwszego wrażenia szybko się zużywają, przez co przy kolejnych sezonach świątecznych nie będą dawały tego samego efektu, co za pierwszym razem. Dzieje się tak, że zostały one zaprojektowane niezbyt trwale, po to, aby szybko kupić nową choinkę.

Jeżeli chodzi o prawdziwe choinki, to one w tej kategorii mają znaczącą przewagę, jeśli chodzi o ogólny wygląd, z biegiem lat żywa choinka będzie wyglądać znacznie lepiej.

Zapach choinki

Zapach choinki również postanowiliśmy uwzględnić w naszych rozważaniach, jest to spowodowane tym, że często decydując się na zakup drzewka, chcemy jego zapachem przybliżyć atmosferę świąt.

Nowe sztuczne drzewka mają zapach plastiku co może być nieprzyjemnym dodatkiem, który pomiesza się z zapachem ciast, potraw świątecznych. Natomiast starsze drzewka bożonarodzeniowe wykonane z plastiku przechowywane po kilku miesiącach posiadają zapach stęchlizny. Dla porównania zapach ciętej choinki jest świeży, w zależności od gatunku posiadają bardziej wyszukane aromaty, tak jak jest to w przypadku sosny. Igły sosnowe mają wyczuwalny cytrusowy aromat.

W tym wypadku choinki żywe mają znacznie większy sens niż choinki sztuczne. Decydując się za zakup ciętej choinki, możesz zrezygnować z odświeżacza powietrza.

Produkcja

W ostatnich latach producenci sztucznych drzewek bożonarodzeniowych, zaczęli używać do wyrobu plastiku pochodzącego z recyklingu, aby drzewka wytworzone przez nich wyglądały na przyjazne środowisku. Prawdą jest, że decydują się na takowy surowiec z powodu tego, że plastik z recyklingu jest tańszy w zakupie. Oprócz tych kilku niewygodnych faktów warto wiedzieć, że producenci choinek oprócz plastiku, używają innych mieszkanek surowców pochodzących z recyklingu, co w późniejszym efekcie może utrudnić ponowne recykling.

Natomiast patrząc na żywe choinki, wypadają one znacznie lepiej w tej kategorii, zostawiając o wiele mniejsze piętno na śladzie ekologicznym. Nawet biorąc po „lupę” paliwo zużyte do ich wysyłki, nie wywiera to dużego wpływu na ekologię, tym bardziej, jeśli dodasz pozytywny wpływ wyprodukowanego tlenu, który dostał się do atmosfery. Innym słowem produkcja i hodowla choinek żywych nie wywiera szkodliwego wpływu na środowisko.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup żywej choinki, a plantacje, na których są one hodowane, z każdym rokiem stają się coraz większe, powoduje to wzrost ilości uwalnianego tlenu do atmosfery. Dlatego w tym roku również możesz coś zmienić, decydując się na zakup żywej choinki, przyczyniasz się do zwiększenia plantacji choinki, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko.

Utylizacja drzewka bożonarodzeniowego

Być może czytasz to i zastanawiasz się dobrze, ale przecież żywe choinki też trafiają na wysypisko śmieci. To prawda, dzieje się tak w bardzo rzadkich przypadkach, zdarza się, że żywa choinka trafia na wysypisko śmieci. Jednak będąc w pełni biodegradowalnym, nie wyrządza żadnych szkód.

Bardziej prawdopodobne jest to, że choinka trafi do Twojego kosza na śmieci biodegradowalne, które władze lokalne użytkują na kompost. Weź pod uwagę to, że twoja obecna choinka może stać się kompostem, który pomoże do wyhodować choinki na przyszły sezon świąteczny.

Biorąc pod uwagę utylizacje sztucznych drzewek bożonarodzeniowych, możemy być pewni, że jest ona szkodliwa dla środowiska, usuwanie i utylizacja nienależny do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Choinki z tworzywa sztucznego, które trafią na wysypisko śmieci, potrafią spędzić tam setki lat.

Reasumując wszystkie za i przeciw odnośnie do żywych i sztucznych choinek dochodzimy do wniosku, że sztuczne drzewka mają oczywiście swoje zalety, jak i wady. Z pewnością przeważają w kategoriach odnośnie do łatwego utrzymania. Jednak jeżeli chodzi o choinki prawdziwe, wyglądają one dużo lepiej, pachną i mają lepszy wpływ na środowisko.

Bez wątpienia żywe drzewka bożonarodzeniowe wygrywają tę konkurencję i są o wiele lepsze od choinek sztucznych. Dlatego, jeżeli chcesz dołączyć do zielonej rewolucji, zrób to już teraz z HoHo-Choinka. Jesteśmy pewni, że nie pożałujesz!

Z myślą o wszystkich tych, którzy, podobnie jak my, kochają Święta i bożonarodzeniowe tradycje, powstała Hoho-Choinka. Naszą misją jest zadbać o to, by ten wyjątkowy czas przebiegł w spokojnej i radosnej atmosferze. Zapomnijcie o żmudnym poszukiwaniu wymarzonego drzewka i przewożeniu go później własnym samochodem. Hoho-choinka to profesjonalna dostawa choinek do domu. Wystarczy, że wybierzecie odpowiednie drzewko, a my dostarczymy je prosto pod Wasze drzwi – szybko, profesjonalnie i w umówionym terminie. Choinka do domu? Tylko od Hoho-Choinki!

Nasze choinki pochodzą z plantacji z Danii. Jodła kaukaska posiada certyfikat GlobalGAP Certified, który gwarantuje ścisłe przestrzeganie zasad ochrony środowiska naturalnego.