Rodzaje i gatunki choinek

| ,

Choć z zimą dopiero co się żegnamy, to zapewne wielu z was pewnie nie zdaje sobie sprawy jak wiele opcji mamy przy wyborze drzewka świątecznego. Dlatego też powstał ten wpis, żeby przybliżyć zainteresowanym rodzaje i gatunki drzewek iglastych. Oto one :

 1. Świerk pospolity – Jedna z tańszych wersji. Gatunek z rodziny sosnowatych, jako jedyny występujący naturalnie w Polsce. Ma smukłą, stożkowatą koronę i krótkie zaostrzone igły o długości 1 – 3 cm dzięki czemu ubieranie drzewka na święta nie sprawia problemu.

  Świerk pospolity.png

   

 2. Świerk srebrny – Już nie tak łatwo dostępny jak świerk pospolity ale teoretycznie trwalszy i na pewno ciekawszy pod względem wizualnym.

  Świerk srebrny.png

   

 3. Świerk biały – gatunek wiecznie zielonego drzewa również z rodziny sosnowatych. Ma piękny stożkowaty kształt, posiada wąskopiramidalną koronę, cienką i łuskowatą korę oraz długie i tępe igły. Jest to bardzo gęste drzewko więc wadą może być ograniczony wybór ozdób świątecznych.

  Świerk biały.png

   

 4. Jodła pospolita – Wizualnie podobna do świerka, choć gdy przyjrzymy się bliżej to zauważymy, że jodła ma bardziej płasko ułożone igły.

  Jodła pospolita.png

   

 5. Jodła Kaukaska – O wiele gęstsza od poprzedniej. Drzewo początkowo z koroną wąską, stożkowatą, z wiekiem coraz bardziej kolumnową, ze spiczastym wierzchołkiem. Gałęzie w środkowej części korony rosną poziomo i są dość gęsto osadzone, górne gałęzie mniej wyraźnie skierowane ku górze, niż u jodły pospolitej. Kora początkowo gładka, matowoszara, dopiero u starych drzew prostokątnie popękana lub podzielona na płytki.

  Jodła Kaukaska.png

 6. Sosna – Ma mało symetryczną i nieco przysadzistą formę. Zadziwia swoimi długimi, podwójnymi, około 6 centymetrowymi i długo utrzymującymi się igłami. Gałązki sosny są dość grube, sztywne i luźno rozłożone. Drzewko pięknie pachnie i choć nie jest jeszcze popularnym iglakiem świątecznym to jest stosunkowo tanie.

  Sosna.png

 7. Daglezja – Świetna propozycja na drzewko doniczkowe.

  Daglezja.png

 8. Choinka kanadyjska – Korona drzewa bardzo nieregularna, dość szeroka, z gęstymi gałęziami. Kora chropowata i pomarszczona, szaro-brązowa z wiekiem przechodząca w czerwono-brązowy kolor. Jedna z ciekawszych choinek, również bardziej do doniczki.

  Choinka kanadyjska.png

   

To byłoby na tyle w tym wpisie 🙂 Mamy nadzieję, że informacje okazały się przydatne i bez problemu wybierzecie choinkę, która w przyszłości zagości w waszych domach.

Zapraszamy do kontaktu
z naszym Biurem Obsługi Klienta