Świąteczne prezenty

Prezenty wręczane bliskim z okazji Świąt Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych w roku. Wiele osób o świątecznych prezentach dla rodziny i przyjaciół zaczyna myśleć już od jesieni. Na prezenty od Mikołaja, Dzieciątka, Aniołka czy Gwiazdora najbardziej czekają dzieci. Podarunek pod choinkę przynoszą różne osoby w zależności od tradycji regionu, np. w Wielkopolsce świąteczne prezenty przynosi Gwiazdor. Prezent znaleziony pod żywą choinką świąteczną ma swój niepowtarzalny klimat i zostaje w pamięci znacznie dłużej niż podarunek z okazji urodzin czy imienin.

Skąd wzięła się tradycja świątecznych prezentów?

Tradycyjne prezenty pod choinką, które zgodnie z tradycją rozdaje domownikom najmłodszy członek rodziny są jednym z najważniejszych zwyczajów świątecznych. Okazuje się, że jest to stosunkowo młoda tradycja, ponieważ w Polsce upowszechniła się dopiero w okresie międzywojennym. Świąteczne podarunki znane są od XIII wieku i miały nawiązywać do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Jezusowi. W Polsce prezenty świąteczne, jak i tradycja ubierania choinki znane są od XVIII wieku, w czasach, gdy nasz kraj znajdował się pod zaborem pruskim. Początkowo prezenty pod choinką znajdowały się jedynie w domach arystokratów, dopiero na początku XIX wieku trafiły do mieszkańców miast i wsi. Przez wiele lat świąteczne podarunki otrzymywały tylko dzieci i zazwyczaj były to słodycze, ciastka lub owoce, które na co dzień nie były dostępne. Warto wiedzieć, że obdarowywanie się prezentami podczas Świąt Bożego Narodzenia miało być wyrazem głębokich uczuć i szacunku do członków rodziny, dlatego wykonywano je własnoręcznie.

Najpiękniejsze prezenty pod choinkę

Prezenty na Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych w roku, o czym świadczy gorączka grudniowych zakupów, która co roku można zaobserwować na całym świecie. Wiele sklepów stacjonarnych, jak i internetowych właśnie w okresie świątecznym notuje znacznie wyższe dochody np. księgarnie, sklepy zabawkowe, perfumerie, sklepy z biżuterią czy galanterią skórzaną. Prezent pod choinkę z założenia ma być wyjątkowy, ekskluzywny i najczęściej bardzo drogi. Okazuje się, że ogromną popularnością cieszą się własnoręcznie wykonane podarunki jak np. domowe konfitury, nalewki, własnoręcznie wykonane ramki czy inne ozdoby, sweter lub szalik na drutach i wiele innych. Ciekawym pomysłem jest również wręczanie prezentów w postaci bonów np. na opiekę nad dziećmi siostry w wybrany weekend, które mają na celu wzmocnienie więzi i pokazanie prawdziwych uczuć do najbliższych.

Zapraszamy do kontaktu
z naszym Biurem Obsługi Klienta