Skip to main content
Infolinia: 514 101 211

Tradycja ubierania świątecznej choinki

Tradycja ubierania świątecznej choinki w naszym kraju znana jest zaledwie od około dwustu lat. Zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka wywodzi się z Niemiec i warto wspomnieć, że ogromnym zwolennikiem  choinki był Marcin Luter. Do Polski żywe, świąteczne drzewko trafiło między XVIII a XIX wiekiem okresie zaboru pruskiego. Początkowo, pięknie udekorowana choinka świąteczna gościła w domach arystokracji, a dopiero w okresie międzywojennym zyskała popularność na wsiach. W Polsce choinka zastąpiła podłaźniczkę, czyli tradycyjną ozdobę ze świerkowych lub jodłowych gałązek, która wieszano nad drzwiami wejściowymi. Podłaźniczkę ozdabiano papierowymi ozdobami oraz orzechami, jabłkami i słodyczami.

Tradycja ubierania choinki dawniej i dziś

Tradycja ubierania świątecznej choinki z czasem dość mocno ewoluowała. Zmieniły się ozdoby choinkowe, dzień tradycyjnego dekorowania choinki oraz samo świąteczne drzewko, od dawna zastępowane choinkami wykonanymi z tworzywa sztucznego. W dzisiejszych czasach mało kto pielęgnuje zwyczaj tradycyjnego ubierania choinki w Wigilię. W większości domów świąteczne drzewko pojawiała się kilka dni wcześniej, żeby 24 grudnia można było się zająć jedynie przygotowaniem tradycyjnej wieczerzy wigilijnej. Warto również wiedzieć, ze świąteczna choinka gościła w domach aż do 2 lutego, dzisiaj zazwyczaj trzyma się bożonarodzeniowe drzewko do Święta Trzech Króli. 

Najnowsze trendy, a tradycja ubierania choinki

Żywa choinka o urzekającym zapachu, który rozchodzi się po całym domu i wprowadza magiczny, świąteczny klimat cieszy się coraz większą popularnością. Podobnie rzecz się ma z tradycyjnymi ozdobami choinkowymi, coraz więcej osób wybiera samodzielnie wykonane łańcuchy z papieru, ozdoby z drewna, sklejki czy sznurka, a także orzechy włoskie, suszone owoce czy tradycyjne pierniczki świąteczne. Ekologiczne ozdoby najpiękniej prezentują się na żywej choince o gęstych gałązkach, a dodatkowo takie dekoracje są znacznie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż bombki, łańcuchy i zawieszki z tworzyw sztucznych. Żywa choinka jak np. wyjątkowo trwała jodła kaukaska nie tylko zapewnia magiczny, świąteczny klimat, ale także jest znacznie bardziej ekologiczna. Jodłę po Świętach można zasadzić w ogrodzie lub wykorzystać gałązki i igliwie choinki świątecznej jako element kompostu lub do ochrony innych roślin ogrodowych.